DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO NÁVŠTĚVNÍKY NÁRODNÍHO BEZPEČNOSTNÍHO ÚŘADU
V reakci na usnesení vlády České republiky ze dne 26. února 2021 č. 199 Národní bezpečnostní úřad nadále důrazně žádá občany, aby pro komunikaci s ním, pokud je to v jejich konkrétním případě možné = jejich osobní přítomnost není nezbytně nutná, upřednostnili jiný způsob než osobní návštěvu Národního bezpečnostního úřadu, a to datovou schránkou, e-mailem, poštou nebo telefonicky - viz záložka „Kontakty“. Těmito způsoby lze učinit i veškeré úřední úkony vůči Národnímu bezpečnostnímu úřadu např. v rámci bezpečnostního řízení, od podání žádosti o vydání veřejné listiny až po oznamování změn jejím držitelem – obdobně může Národní bezpečnostní úřad zaslat příslušné osobě, pokud o to požádá, potvrzení o doručení jejího podání. V případech, kdy i přes výše uvedenou výzvu bude třeba doručit zásilku osobně, bude tato v úředních hodinách přijata na recepci úřadu.
Pravidla provozu v recepci úřadu jsou zároveň upravena dle aktuálních mimořádných opatření přijatých vládou. Proto Národní bezpečnostní úřad touto cestou informuje všechny návštěvníky, kteří mají předem smluvený termín k návštěvě pracoviště úřadu, že podmínkou pro umožnění jejich vstupu na toto pracoviště je předložení potvrzení o negativním výsledku testu provedeného u zaměstnavatele dle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví nebo dokladu, že splňují některou z výjimek obsažených v uvedeném mimořádném opatření, v krajním případě pak vyplnění čestného prohlášení přímo v recepci úřadu.
Národní bezpečnostní úřad považuje za nutné vyjádřit se k publikaci s názvem „Metodika správy utajovaných dokumentů“, která se nedávno objevila na trhu a je vydavatelem propagována jako dokument, který „detailně rozebírá metodiku k zajištění administrativní bezpečnosti v oblasti ochrany utajovaných informací u orgánů státu a podnikatelů“ a který „zahrnuje ucelený soubor opatření, jehož cílem je zajistit ochranu utajovaných informací při manipulaci s utajovanými dokumenty v rámci jejich celého životního cyklu“.Národní bezpečnostní úřad upozorňuje, že uvedená publikace vyjadřuje výhradně subjektivní pohled a názory autora a není autentickým výkladem právních předpisů upravujících ochranu utajovaných informací v oblasti administrativní bezpečnosti vydaným Národním bezpečnostním úřadem. Ačkoliv publikace v textu uvádí jako názorné příklady kopie dokumentů nesoucích hlavičku Národního bezpečnostního úřadu, považuje Národní bezpečnostní úřad za důležité zdůraznit, že s touto publikací nemá vůbec nic společného. Proto Národní bezpečnostní úřad nemůže ani zaručit, že informace uvedené v publikaci jsou ve všech případech správné a v souladu s právními předpisy.V případě jakýchkoliv dotazů v oblasti administrativní bezpečnosti se lze i nadále obracet na Národní bezpečnostní úřad. Kontaktní údaje jsou uvedeny na těchto internetových stránkách v záložce „Kontakty“.
8. 2. 2021Na konci roku 2020 byly vydány novelizované předpisy NATO: C-M(2002)49-REV1 (Bezpečnost v rámci NATO), AC/35-D/2000-REV8 (Personální bezpečnost), AC/35-D/2002-REV5 (Bezpečnost utajovaných informací NATO), AC/35-D/2001-REV3 (Fyzická bezpečnost), které byly v lednu letošního roku uvolněny ke zveřejnění. Uvedené předpisy jsou dostupné na internetových stránkách NBÚ v záložce „Právní předpisy/Předpisy NATO vztahující se ochraně UI“.V této souvislosti upozorňuje Národní bezpečnostní úřad na změnu v oblasti fyzické bezpečnosti, kde došlo ke zpřísnění požadavků na velikost odpadních částic vznikajících při zničení nosičů utajovaných informací NATO v certifikovaných zařízeních fyzického ničení nosičů informací nebo dat (AC/35-D/2002-REV5).Národní bezpečnostní úřad v této souvislosti navrhl do Plánu přípravy vyhlášek pro rok 2021 příslušnou úpravu, a to formou novelizace vyhlášky o fyzické bezpečnosti.V případě jakýchkoliv dotazů se lze i nadále obracet na Národní bezpečnostní úřad. Kontaktní údaje jsou uvedeny na těchto internetových stránkách v záložce „Kontakty“.
2. 2. 2021